Halep Sami Kecisi

Halep Şami Keçisi

Ülkemizde başta Hatay ili olmak üzere ve türkiyede yetiştiriciliği yapılan, vede diğer şehirlere sevkiyatı yapılan en büyük merkezi yerdir. Son zamnların en iyi  süt keçisi olarak bilinen vede her geçen gün yetiştiriciliği artan piyasası büyüyen en iyi keçi ırklarındandır. bütün dünyada süt keçileri olarak bilinen Halep keçisi nasıl bir keçidir? Halep keçisinin özellikleri nelerdir? İnceleyelim.

Halep keçisi yetişme yeri, Ortadoğu olarak bildiğimiz bölgedir. Ortadoğu Halep keçisinin anavatanıdır. Neden bu isimleri almıştır? Coğrafi olarak bakıldığında komşu ülkemiz olan suriyenin baş kenti şam ( şami ) vede diğer bir şehri olan Halep şehri adından almıştır,vede coğrafi konum itibariyle Hatay ilimiz suriyeye komşu şehir konumunda olduğu için uzun yıllardan beri Hatay bölgemizde de yaygın olarak  bu keçi ırkının yetiştiriciliği yapılan en büyük bölge haline gelmiştir,Halep keçisi birçok isimle anılmaktadır. Ülkemizde bizler Halep keçisi olarak bilmemize rağmen Ortadoğu ülkeleri hatta illeri kendi ismi ile isimlendirmişlerdir. Ortadoğu ülkelerinde ismi Suriye keçisi, Şam Keçisi, Filistin keçisi, şami keçisi v.s. gibi bir çok isimlede anılmaktadır.

Ülkemizde Halep keçisi olarak bilinen bu süt keçileri Güney Doğu Bölgemiz ile Akdeniz Bölgesi sahil kesiminin tümünde yetiştirilmektedir.

Halep keçisinin özellikleri kısaca şöyledir;

Bir kere Halep keçisi süt keçileri olarak bilinmektedir. Ancak canlı kilo artışının yüksek olması nedeni ile Halep keçisi eti içinde beslenmektedir.

Halep keçisinin vücudu uzun kıllarla kaplıdır. Kulaklar uzun ve sarkıktır. Boyun altında küpeler vardır. Vücut rengi kımızı, kahve renkli olup, bunların alaca renklileri, gri ve bej renkliye de rastlanabilir.

Halep keçilerinde laktasyon süresi 250 – 300 gün olaktadır. Bakımına göre günde ortalama 3 Litre süt verimine sahiptir. Süt verimi Halep keçisinin özellikleri arasında en önemlisidir. En çok süt veren keçi ırklarındandır. Sağımı kolay, makine sağımına müsait yapıya sahiptir.

Halep keçisi ergin tekeler canlı olarak 100 kg geçtiği bilinmektedir. Halep keçisi dişilerde ortalama canlı ağırlık 50 – 65 Kg. Erkeklerde ortalama 70 – 110 Kg ortalamasındadır.

Oğlak doğum ağırlığı 4 – 5 Kg. ortalamasındadır. Bir batında doğum ortalaması 1,5 ila 2,2 arasındadır. Erkek oğlaklarda canlı ağırlık artışı günlük 250 – 300 Gr. ortalaması olmaktadır. Etteki randıman % 52 ortalamasındadır.

Halep keçisi özellikleri olarak, anavatanı Ortadoğu’ya özgü bir yaşamı olduğundan çöl iklimine uyum sağlamıştır. Sakin yapılı bir keçi ırkıdır. Susuzluğa en çok dayanabilen keçi ırklarındandır. Ortadoğu bitki örtüsüyle beslendiğinden dikenle bile karnını doyurabilen bir keçi ırkıdır.

Süt keçileri, keçi sütü için çok aranmaktadır. Süt keçisi fiyatları her geçen gün artmaktadır.

Süt keçileri fiyatları artma sebebi ülkemizde son zamanlarda damızlık süt keçisi işletmelerinin artış göstermesidir. Süt keçileri fiyatları artışı olarak başka bir nedende devlet destekleridir.

Süt keçileri, son zamanlarda yeni keçi çiftliklerinin kurulması, keçi sütünün çok aranır olması ve devletin damızlık süt keçileri için olan desteği sebebi ile gündemdedir. Özelliklede Halep keçisi yetiştiriciliği artış göstermektedir.

 

ÖNEMLİ NOT:   bu ırktaki hayvanlar  kendi sınıfında kalite kalite değişmektedir,  fiyatını uygun gördüğünüz şami cinsindeki hayvanlar,, saf ırk olmayabilir, çok benzerdir birbirine, ama aldanmamanızı tavsiye ederiz,lütfen bu hususa çok dikkat ediniz. biz bu işin içinde yetişmiş insanlarız,biz  bilgimizi insanlarla paylaşmaya herzaman açığız, dürüst olmak hayattaki en büyük zenginliktir!!

 

 

Damascus ( halep şami ırkı )

Coğrafi olarak dağılımı başta ana yurdu iran ,kıbrıs,Suriye, olmak üzere  Arap ülkeleri ve Türkiye’de yetiştirilir. Damascus yada Şam keçisi olarak bilinen kahverengi veya kırmızı renkte ayrıca siyah ve alaca renklerinide barındırır,sütçü bir ırktır, doğurganlık olarak genelde ikiz yavrulama yapar,,Halep, Member yada Filistin keçisi olarak bilinen başka bir varyetesi vardır. Dağlık ve ova arazilerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Halep şami,Damascus keçilerinde hem boynuzluluk hem de boynuzsuzluk ırk özelliğidir. Vücut uzun kıllarla kaplıdır.bazılarında diğer cinsine nazaran kıl oranı daha az ve daha parlaktır Kulaklar uzun, geniş ve sarkıktır. Boyun altında küpeler vardır.