Halep Sami Kecisi

Ada nasıl kurtuldu?

ilk kez Avşa Adası’nda 2 yıl önce önce 23 milyon lira maliyetle kurulan deniz suyunu arıtma tesisinden içme suyu temin ediliyor.

Avşa Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kıvrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Marmara Denizi’nde, Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı ada beldesi Avşa’nın bir turizm merkezi olduğunu hatırlattı.

Kış aylarında 3 bine kadar düşen belde nüfusunun yaz mevsiminde turist akınıyla 100 bine ulaştığını dile getiren Kıvrak, İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir ile yurt dışından yüz binlerin adaya geldiğini anlattı.

Adada birkaç yıl öncesine kadar şebeke suyu olarak yer altı kaynağının kullanıldığını ifade eden Kıvrak, şöyle konuştu:

”Zamanla su tuzlandı, deniz suyu karışmaya başladı. Bu durum, ada turizmi için büyük risk oluşturuyordu. Acilen proje geliştirmemiz, bu su sorununu çözmemiz gerekiyordu. Aksi halde yüz binlerle sayılan turistleri kaybedebilirdik. Belediye başkanımız, bununla ilgili yurt dışında incelemelerde bulundu, araştırmalar yaptı. Sonunda deniz suyunun arıtılarak içme suyu olarak kullanılmasına karar verildi. Türkiye’de ilk kez Avşa Adası’nda 2 yıl önce deniz suyu arıtılarak içme suyu kullanılmaya başlandı.”

2040 YILINA KADAR GARANTİ
Kıvrak, 160 kilometrelik alt yapısıyla, yaklaşık 23 milyon liraya mal olan deniz suyunu arıtma tesisinde günde 4 bin ton su ürettiklerini belirterek, tesisin günlük 10 bin ton kapasiteye çıkarılabilecek şekilde kurulduğunu anlattı.

Tesisin deniz suyundan içme suyu elde etme veriminin yarı yarıya olduğunu vurgulayan Kıvrak, denizden çekilen suyun yarısının arıtılarak şebekeye verildiğini, diğer kısmının tekrar denize bırakıldığını söyledi.

Kıvrak, tesisin ham deniz suyu ihtiyacının, kıyıdan yaklaşık 500 metre açıkta, 15 metre derinlikten sağlandığını aktararak, ”Tesisimiz, 2040 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak şekilde kuruldu. Teknolojisi ABD’den alındı” dedi.

ADA TURİZMİ KURTULDU
Kaynak sularından daha temiz ve sağlıklı suya sahip olduklarını ve turistlerin de çeşmelerden akan suyu beğendiğini vurgulayan Kıvrak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en kaliteli içme suyunu biz üretiyoruz. Tonunu 1 liraya mal ediyoruz. Halka tonunu 3 liradan sunuyoruz. Kendini amorti edecek. Antalya ve İstanbul’dan bizi arayanlar, proje hakkında bilgi talep edenler çok oldu. Bu konuda danışmanlık da yapıyoruz. Su olmasa turizm biterdi. Tesisle adanın turizmi kurtuldu. Marmara Denizi’nin ortasındaki turizm cenneti adamız, deniz suyunun arıtılmasıyla bu özelliğini korumuş oldu. Sadece turizm değil, adada yaşayanların, gelecek nesilin de hayatı kurtulmuş oldu.”